Dzīvā bibliotēka

 

Dzīvās bibliotēkas devīze: grāmatas ir cilvēki, grāmata + lasītājs = personīgs dialogs.

Dzīvā bibliotēka darbojas gluži kā īsta bibliotēka - lasītāji var aizņemties grāmatu uz noteiktu laiku. Pēc grāmatas izlasīšanas tā ir jānodod atpakaļ bibliotēkā, un, ja ir vēlme, var aizņemties nākamo grāmatu. Ir tikai viena atšķirība - grāmatas dzīvajā bibliotēkā ir cilvēki, un grāmata ar tās lasītāju nokļūst personīgā dialogā. Iespējama dzīvās grāmatas lasīšana arī nelielās grupās. Dzīvas bibliotēkas apmeklētājiem tiek dota iespēja sarunāties ar improvizētajām grāmatām neformālā viedā.

Dzīvā grāmata parasti ir interesanta, neparasta personība. Tā ne tikai stāsta, bet var atbildēt arī uz lasītāju jautājumiem, vai pat uzdot savus jautājumus lasītājiem.

Pirmoreiz “Dzīvā bibliotēka” tika atvērta 2000. gadā mūzikas festivālā Dānijā. Tā radās kā inovatīva metode, lai veicinātu dialogu, mazinātu aizspriedumus un veicinātu izpratni. Dzīvā bibliotēka ļauj gan klausītājiem, gan stāstītājiem lauzt stereotipus un izaicināt aizspriedumus pozitīvā un humoristiskā veidā. Tā ir efektīva un vienkārša metode, lai veicinātu toleranci un izpratni. Nevērtē grāmatu pēc tās vāka!

 Kopš tā laika Dzīvā bibliotēka veikusi plašus ceļojumus pa visu Eiropu, visbiežāk viesodamās Norvēģijā un Ungārijā. Savā sākotnējā formā Dzīvā bibliotēka ir pārvietojama bibliotēka, kas piedāvā telpu ļaužu dialogam. Dzīvā bibliotēka var notikt jebkur, taču fiziskā bibliotēka ir viena no vispiemērotākajām vietām, jo tās krājumā atrodamajos informācijas nesējos ietverts kā konservatīvs, tā avangardisks pasaules redzējums. Tajā var iepazīt dažādas paaudzes, sociālās grupas un atšķirīgas kultūras.

 

Pārventas svētku laikā 19. maijā no plkst. 14.30 – 17.00 projekta „Dzīvā bibliotēka” ietvaros, ikvienam bija iespēja vaigu vaigā tikties un diskutēt ar Ventspilī pazīstamiem, populāriem un interesantiem cilvēkiem. Informāciju par pasākumu skatīt šeit.