11. Kurzemes stāstnieku festivāls “Ziv zup” – Kuldīga, Ventspils, Basi, Ēdole

11. Kurzemes stāstnieku festivāls „Ziv zup” stāstniekus aicina pulcēties no 27. līdz 29. aprīlim Ventspilī, Kuldīgā, Basos un Ēdolē. Šogad īpašā tēma ir „Piļu un muižu leģendas”, kuras varēs stāstīt un klausīties dažādos pasākumos. Jebkuras citas stāstu tēmas arī tiek gaidītas un varēs atrast savu vietu festivāla laikā.

Festivāls sāksies ar ventiņu stāstiem Ventspilī – vienā no UNESCO LNK tīkla „Stāstu bibliotēkas” bibliotēkām, Gāliņciema bibliotēkā (Ventspils, Kuldīgas iela 110). Savukārt otrajā festivāla dienā stāstnieki ar stāstiem iekustinās Kuldīgu, Basus un Ēdoli. No rīta Kuldīgas Galvenajā bibliotēkā būs Pasaku istaba bērniem. Noslēpumainā Ēdoles pils pa dienu kļūs par stāstniecības citadeli, vakarā par vakarēšanas telpu, bet naktī – nakšņošanas vietu. Vakarēšanas tēma Ēdoles pilī būs „Mežģīņu stāsti”, kur īpaši iederēsies stāsti par pašu vai vecmāmiņu rokdarbiem un darinājumiem. Stāstnieki un klausītāji aicināti cienastā ņemt līdzi tematiskus ēdienus, varbūt pat sagatavot kādu no piļu vai muižu ēdieniem pēc pašu ieskatiem (piemēram, falšais zaķis, gogelmogels, komorgevīders, rolmopši, u. c.).

29. aprīlī, festivāla noslēguma dienā, aktivitātes norisināsies Kuldīgā, Kurzemes kultūras mantojuma centra ” Kūrava” pagalmā (Baznīcas iela 34, Kuldīga) – „iekš Kūravs sēt vāris zup un dūšig runas, lai redz, ka mēs nav ar ābeļnagiem taisit!” Stāstniekus bagātinās Kuldīgas folkloras kopa „Kūrava”, Kazdangas folkloras kopa „Zīle” un Krotes folkloras kopa „Traistēni”. Būs arī kalēji no Latvijas kalēju brālības. Turpat Kuldīgā ar gadatirgu un atrakcijām norisināsies kārtējais Pavasara palu šovs „Lido zivis Kuldīgā”.

 Festivāla plānojums pieejams šeit .

Festivālu organizē Kurzemes kultūras mantojuma centrs “Kūrava” un Kuldīgas Galvenā bibliotēka (UNESCO LNK tīkla „Stāstu bibliotēka”) sadarbībā ar vietējiem stāstniekiem, folkloras kopām, bibliotēkām, pagasta pārvaldēm, kultūras centriem un citiem labvēļiem. Festivālu atbalsta Kuldīgas novada pašvaldība, Valsts Kultūrkapitāla fonds un citi labdari.

Festivāls šogad notiks jau 11. gadu. Tas aizsākās 2007. gada pavasarī Eiropas Savienības izglītības programmas Grundtvig II projekta „Pieaugušo stāstītprasmes attīstība – eiropeisks skatījums" ietvaros. Tolaik izveidotā Kurzemes stāstnieku kopiena ir festivāla kodols arī pašlaik. Pateicoties “Ziv zup”, ir izveidojies stāstnieku festivālu un aktivitāšu tīkls, kas nu jau aptver visus Latvijas novadus.

 

Pieteikšanās līdz šī gada 15. aprīlim, atzīmējot savu dalību šeit https://doodle.com/poll/ftvpsdst45z6y5qz un informējot Inu Celitāni (26428513, [email protected]).

 

Lūgums pieteikties savlaicīgi, lai festivāla rīkotāji varētu plānot naktsmītņu skaitu, ēdināšanas un ceļa izdevumus (ceļa izdevumi dalībniekiem var tikt segti daļēji). Lūgums arī rakstiski informēt, kādus stāstus festivāla laikā jūs vēlētos/varētu stāstīt.

 

Vairāk informācijas:

Ina Celitāne, 26428513, [email protected]

Inga Brūvere, 29805698, [email protected]

 
 
 
 
_______________________________________________________________________________________
 
 
 
 
 
 

Desmitais Kurzemes stāstnieku festivāls „Ziv zup” - 2016

Katru gadu aprīļa beigās Kuldīgā un tās apkaimē no malu malām sabrauc un sanāk stāstnieki, lai līdz ar pāri Ventas rumbai lidojošām zivīm stāstītu stāstus, kas dzirdēti sen un ne tik sen.

29. un 30. aprīlī Kuldīgā jau desmito reizi notiks Kurzemes stāstnieku festivāls “Ziv zup”, senākais stāstnieku festivāls Latvijā. Tajā pulcēsies stāstnieki un stāstīšanas pasākumu organizētāji no visas Latvijas. Festivāla ārzemju viesi šogad ir Kolins Makalisters no Skotijas un Iņaki Suso Espadas no Spānijas. Festivālu organizē biedrība “Kūrava” – Kurzemes kultūras mantojuma centrs.

Piektdien 29. aprīlī Kuldīgas mākslas namā no 11.00 līdz 14.00 notiks stāstnieku meistarklases. Tās iesāks jaunie stāstnieki no Pelču speciālās internātpamatskolas-attīstības centra. Pēc tam festivāla viesi iepazīstinās ar sevi, dalīsies pieredzē un piedāvās dažus stāstnieka prasmes vingrinājumus. 17.00 turpat notiks stāstnieku koncerts “Laimīgā satikšanās”, kur uzstāsies viesi un izcilākās Kurzemes stāstnieces.

Sestdien 30. aprīlī, kad pilsētā notiek 12. pavasara palu šovs “Lido zivis Kuldīgā”, 11.00 stāstnieki kopā ar LU deju folkloras kopu “Dandari” uzstāsies uz Pilsētas dārza skatuves. No 12.00 stāstnieki būs sastopami pie “Kūravas” Baznīcas ielā 34. Kamēr vārīsies zivju zupa, nopietnus un nenopietnus stāstus stāstīs Kurzemes stāstnieces, bet kalēji no Latvijas kalēju brālības rādīs savas amatu prasmes. 13.00 uzstāsies festivāla ārzemju viesi (būs tulkojums) un citi no tālienes atbraukušie, bet no 14.00 – Vidzemes stāstnieku kopienas dalībnieki. Akcija “Ziv zup pret stāst” sāksies 15.00 – katram no klausītajiem būs iespēja apmaiņā pret stāstu nopelnīt kārtīgu zupas porciju. Vakarā 18.00 visi aicināti uz “Kadriļu ballīti” Kuldīgas kultūras centrā. Dejošanas starplaikos uzstāsies stāstnieki no visiem četriem Latvijas novadiem, protams, katrs sev raksturīgajā stilā un dialektā.

Ieeja visos pasākumos bez maksas – var tikai gadīties, ka paprasa izstāstīt kādu stāstu. Bet katram taču ir savi stāsti (gadījumi no dzīves, anekdotes vai kas cits), vajag tikai nedaudz drosmes un attapības, lai tos atcerētos un pastāstītu!

Festivāls aizsākās Eiropas Savienības izglītības programmas Grudvig 2 projekta "Pieaugušo stāstītprasmes attīstība – eiropeisks skatījums" ietvaros. Tas pirmoreiz notika 2007. gada pavasarī. Tolaik izveidotā Kurzemes stāstnieku kopiena ir festivāla kodols arī pašlaik. Ieguldot festivāla rīkotāju un dalībnieku entuziasmu un nelielu Kuldīgas pilsētas domes (un dažkārt arī VKKF u. c. labvēļu) finansiālo atbalstu, ir izdevies noturēt un attīstīt ideju par stāstniecību kā demokrātisku prasmi, kuras galvenā vide ir nelielas kopienas, kas dalās ar saviem stāstiem un tajos ietverto pieredzi, nevis skatuve, kur uzstājas atsevišķi profesionālie stāstnieki. Pateicoties “Ziv zup”, ir izveidojies stāstnieku festivālu un aktivitāšu tīkls, kas nu jau aptver visus Latvijas novadus.

Arī šogad festivālā piedalās bērnu un jauniešu folkloras kopu stāstnieku konkursa "Teci, teci, valodiņa" dalībnieki, viņu skolotāji un stāstnieku ķēniņu titula ieguvēji, UNESCO LNK tīkla "Stāstu bibliotēkas" dalībnieki, citu reģionālo stāstnieku festivālu dalībnieki un organizētāji, novadpētnieki, muzeju darbinieki un individuāli stāstnieki, tai skaitā: Liesma Lagzdiņa un Inga Brūvere no Kuldīgas, Aija Kaminska, Ināra Salava, Ārija Klēvere, Līga Reitere un Iveta Skapste no Ventspils, Sarma Ūpe no Saldus, Līga Strēle ar jaunajiem stāstniekiem no Krotes, Aelita Ramane no Pilsrundāles, Inita Šalkovska no Auļukalna, Gunta Saule no Katlakalna, Vilhelmīne Jakimova no Preiļiem, Ruta Suseja no Rēzeknes, Solveiga Boicova un Agita Lapsa no Valmieras, Aelita Punkstiņa no Ēveles, Gunta Rozentāle un Sanda Salmiņa no Cēsīm. Vairāku pasākumu režisore un vadītāja būs Māra Mellēna.

Vēl jāpiebilst, ka Kolinu Makalisteru varēs sastapt arī Rīgā – 2. maijā 16.00 Latviešu folkloras krātuves lasītavā (Latvijas Nacionālās bibliotēkas 515. telpā). Tur viņš dziedās dziesmas dažādos dialektos, stāstīs senas pasakas un dalīsies ar atmiņām par piedalīšanos folkloras kustībā Ziemeļeiropā.

Ar desmito Kurzemes stāstnieku festivālu “Ziv zup” aizsākas stāstnieku festivālu cikls visā Latvijā. Visi interesenti šogad aicināti uz festivāliem arī citos Latvijas novados: Preiļos 22. – 24. jūlijā, Pilsrundālē 23. – 25. septembrī un Valmierā 7. – 9. oktobrī.

Vairāk informācijas par “Ziv zup” norisēm un dalībniekiem:

Ina Celitāne, [email protected], 26428513,

https://kuldiga.lv/lv/kultura/pasakumu-kalendars/170-pavasara-palu-sovs-lido-zivis-kuldiga

https://old.kurzemnieks.lv/index.php?option=com_content&task=view&id=34444

https://www.biblioteka.lv/News/ArticleItem.aspx?article=30455&type=0

 

 

Uz tikšanos Kurzemes stāstnieku festivālā „Ziv zup”!