Jau pavisam drīz - Otrais Zemgales stāstnieku festivāls "Gāž podus Rundālē!"

2013-09-26 02:16

Otrais Zemgales stāstnieku festivāls "Gāž podus Rundālē!" notiks no šī gada 27.septembra līdz 29.septembrim Rundāles novada Svitenes pagastā.

Rundāles novada Pilsrundāles bibliotēka ir UNESCO LNK „Stāstu bibliotēka”, kura, sadarbībā ar Rundāles novada domi un UNESCO LNK, jau otro gadu rīko Zemgales stāstnieku festivālu „Gāž podus Rundālē!”. Festivāla mērķis ir veicināt stāstīšanas tradīcijas popularizēšanu, saglabāšanu un pārmantošanu Zemgalē kā nemateriālā kultūras mantojuma sastāvdaļu paaudžu saliedēšanā un vērtību apzināšanā.

27.septembrī Svitenē ierodas UNESCO LNK tīkla "Stāstu bibliotēkas" dalībbibliotēkas, kuras iepazīsies ar Svitenes muižu, tās parku, ieklausoties svitenietes Vitas Reinfeldes stāstījumā, bet pašā vakarā saņems ielūgumu uz Codes amatierteātra viesizrādi „Nāk palīdzība”. Piektdienas vakars noslēgsies ar vakarēšanu uz spilveniem, kad katrs atcerēsies savu bērnības stāstu.

Festivālu atklāsim 28.septembrī plkst. 10:00 Svitenes saieta nama konferenču zālē ar UNESCO LNK „Stāstu bibliotēku” tīkla koordinatores Evijas Maļkevičas stāstījumu par padarīto un nākotnes iespējām, jo noslēgusies jaunu dalībbibliotēku pieteikšanās tīklā.

Festivālā būs pārrobežu stāsti, jo Pakrojas (Lietuva) J.Paukšteļa publiskās bibliotēkas novadpētniecības speciāliste Geņa Juodīte stāstīs par Lietuvas pieredzi nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā. Festivāla pirmo daļu noslēgs folkloras kopa „Puduris” no Dobeles ar stāstu izdziedāšanu.

Otrā daļa turpināsies Saules dārzā, kur notiks Lielā Miķeļdienas andele un stāstniekiem būs iespēja uzstāties uz skatuves, bet turpinājumā Latvijā vienīgā Pasaku ragana Ivita Kalnozola-Kalsere no Sēmes pagasta dalīsies pieredzē par savu darbošanos ar bērniem un par pasaku pielietojumu ikdienā.

Savukārt, Zemgales tradīciju kopēja, Daira Jātniece iepazīstinās ar Zemgales tradicionālajiem ēdieniem, kurus varēs arī nodegustēt, bet festivāls noslēgsies pie ugunskura ar dažādiem stāstiem par spokainiem atgadījumiem un baismīgiem piedzīvojumiem.

Stāstnieku organizācijas, festivāli un grāmatas kļūst arvien populārākas un manāmi pieaug arī bibliotēku loma stāstīšanas pasākumu organizēšanā, jo bibliotēkas ir stāstīšanas pasākumu centri. Tajās vietējās sabiedrības locekļi rod vietu un atbalstu, jo tiek uzklausīti un iedvesmoti.

Stāstu stāstīšana un stāstu klausīšanās tiek uzskatīta par vienu no senākajām cilvēku pamatvajadzībām. Tā kalpo gan pasaules izziņai, gan arī sociālo prasmju izkopšanai. Stāstīšanas tradīcijai ir liela nozīme arī mūsdienās, tāpēc UNESCO Latvijas Nacionālā komisija 2009.gadā izveidoja Latvijas bibliotēku tīklu „Stāstu bibliotēkas”. Tīkla mērķis - veicināt stāstīšanas tradīciju kā nemateriālā kultūras mantojuma nozīmīgas daļas pārmantošanu Latvijā, izceļot bibliotēku lomu sabiedrības vērtību apzināšanā un paaudžu saiknes un sabiedrības vienotības stiprināšanā.