21. maijā noslēdzas akcija „Pasaule t@vā bibliotēkā – UNESCO Pasaules mantojuma izzināšana”

2012-05-17 11:19

21. maijā, Starptautiskajā dienā „Kultūras daudzveidība dialogam un attīstībai” plkst. 11:30 Rīgas Kongresu namā notiks akcijas „Pasaule t@vā bibliotēkā – UNESCO Pasaules mantojuma izzināšana” noslēguma pasākums. Tajā piedalīsies vairāknekā 80 bibliotēku pārstāvji no visas Latvijas, lai atskatītos uz akcijas laikā paveikto vietējo Latvijas vērtīgo objektu apzināšanā. 

Akcija „Pasaule t@vā bibliotēkā – UNESCO Pasaules mantojuma izzināšana” tika aizsākta 2011. gada 26. septembrī ar mērķi apzināt pasaules kultūras un dabas mantojumu, sekmējot Latvijas unikālo vērtību izcelšanu salīdzinājumā ar kultūras un dabas mantojuma vietām citur pasaulē. Akcija tika rīkota, atzīmējot UNESCO Konvencijas par pasaules kultūras un dabas mantojuma aizsardzību 40. gadadienu. 

„UNESCO Konvencija par pasaules mantojuma aizsardzību ir nozīmīgs vispasaules instruments un ietvars pasaules kultūras un dabas vērtību saglabāšanai. Taču tas attiecas ne tikai uz profesionāļiem un mantojuma jomā strādājošajiem, bet uz ikvienu mūsu sabiedrībā, jo mantojums ir kopīga vērtība. Tāpēc arī šogad, atzīmējot UNESCO Pasaules mantojuma konvencijas 40. gadadienu, jo īpaši pievēršamies tieši mantojuma izzināšanai, dažādo mantojuma vērtību un vietu iepazīšanai gan pasaulē, gan Latvijā. Tieši sapratne un zināšanas par šīm vērtībām ir iespēja nodrošināt to saglabāšanu,” stāsta UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre Dagnija Baltiņa.

Akcijas ietvaros 92 Latvijas bibliotēkas organizēja pasākumus un aktivitātes, lai pievērstu Latvijas iedzīvotāju uzmanību un veicinātu viņu izpratni par vērtībām, kas ik dienas pastāv mums blakus. Lai izceltu Latvijas dārgumus un radītu priekšstatu par to nozīmību, tie tika salīdzināti ar UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā iekļautajiem objektiem. Ventas Rumba tika salīdzināta ar Plitvices ezeru nacionālo parku Horvātijā, Brocēnu cementa fabrika ar Colferainas akmeņogļu raktuvju rūpniecības kompleksu Esenē Vācijā, Pūrciema Baltā kāpa ar Kuršu kāpu Lietuvā, Ēdoles pils parks ar Desavas – Verlicas karaliskajiem dārziem Vācijā, Mazbānītis Ventspilī ar Kalnu dzelzceļu Indijā, Jezupovas Sv. Pētera un Sv. Pāvila Romas katoļu baznīca ar Reimsas katedrāli Francijā, Preiļu kapela ar Panteons Romā, Itālija, Dabas parks „Daugavas loki” ar Meža bifeļu Nacionālo parku Kanādā, Dinaburgas cietoksnis Daugavpilī ar Soumenlinas cietoksni Somijā, Rīgas vēsturiskais centrs ar Prāgas vēsturisko centru Čehijā, Salaspils botāniskais dārzs ar “Kew” Karalisko botānisko dārzu Lielbritānijā, Smilšu pilis Jūrmalā ar Seno Šibamas pilsētas arhitektūru Jemenā, Alekšupītes ūdenskritums Kuldīgā ar Derventa ielejas dzirnavām Lielbritānijā, Raganu klintis ar Džoginsa fosilās klintīm Kanādā, Gaisa tramvajs Siguldā ar Viskajas tiltu Spānijā, Rīgas pilsētas kanāls ar Pilsētas kanālu Brigē Beļģijā, Limbažu pareizticīgo baznīca ar Jaroslavļas vēsturiskais centrs Krievijā utt.

Lai veicinātu bibliotēkas apmeklētāju diskusijas, pētot kultūras un dabas mantojumu un daloties savās jauniegūtajās zināšanās, akcijas ietvaros bibliotēkās notika sarunas, prezentācijas, zīmējumu konkursi, ekskursijas un lekcijas dabā un citas aizraujošas aktivitātes. Bibliotēkas iegūtos diskusiju, pasākumu, spēļu, viktorīnu u.c. aktivitāšu rezultātus apkopoja un atzīmēja īpaši izveidotās akcijas planšetēs. Tās apkopotas krāšņā izstādē par akcijas gaitu un pētītajām vietām. Izstāde būs apskatāma akcijas noslēguma pasākumā 21.maijā Rīgas Kongresu namā un vēlāk arī citviet Rīgā un Latvijā. 

Noslēguma pasākuma ietvaros bibliotēkām, kas iesaistījās akcijā, tiks pasniegti pateicības raksti un rīkota ekskursija pa Jūgendstila Rīgu, kas arī ir daļa no nominācijas Rīgas vēsturiskais centrs UNESCO Pasaules kultūras mantojuma sarakstā.

Akcija „Pasaule t@vā bibliotēkā – UNESCO Pasaules mantojuma izzināšana” tika organizēta ar LR Izglītības un zinātnes ministrijas, Latviešu valodas aģentūras, Latvijas Pašvaldību savienības, Latvijas Radio 1, laikraksta „Latvijas Avīze”, apgāda „Lielvārds” un „Microsoft Latvia” atbalstu. 

Informāciju sagatavoja:
Madara Kāne
UNESCO LNK projektu koordinatore
Tālrunis: 20240366
E-pasts: madara@unesco.lv