21. janvārī – stāsti par senajiem amatiem Rīgas Centrālajā bibliotēkā

2016-01-13 10:06

Šī gada 21. janvārī Rīgas Centrālajā bibliotēkā (Brīvības iela 49/53, 6. stāvā) ikvienam būs iespēja noklausīties Latvijas Nacionālā vēstures muzeja (LNVM) Vēstures departamenta galvenās krājuma glabātājas Gunitas Baumanes lekciju un stāstus par tradicionālo prasmju un dzīvesveida dokumentēšanu Pieminekļu valdes 1924. – 1931. gada ekspedīciju fotonegatīvos.

Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Vēstures departamenta Fotonegatīvu kolekcijā glabājas plašs (apmēram 141 000 vienību) un unikāls fotomateriālu klāsts, kas sniedz ieskatu Latvijas vēstures notikumossākot no 1885. gada līdz pat mūsdienām. 2013. gada nogalē UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā iekļauta Latvijas Nacionālā vēstures muzeja nominācija „Tradicionālo prasmju un dzīvesveida dokumentēšana Pieminekļu valdes 1924. – 1931. gada ekspedīciju fotonegatīvos”.

Nomināciju veido Pieminekļu valdes etnogrāfisko ekspedīciju laikā uzņemti 802 fotonegatīvi. Uzņēmumi atspoguļo tradicionālo dzīvesveidu vasarās Latvijas laukos, tematiski iemūžinot lauku un mājas darbus, sadzīves ainas, kā arī godus. Kolekcijas precīzā datējuma un uzņemtās situācijas rūpīgā apraksta dēļ, tā uzskatāma par vienīgo autentisko fotonegatīvu kolekciju, kas atspoguļo mērķtiecīgi un objektīvi veidotu vizuālu liecību dokumentāciju par tradicionālo dzīvesveidu Latvijā 20. gadsimta sākumā, atainojot zudušo kultūrrealitāti.

Lekcijas laikā interesenti uzzinās, kas bija Pieminekļu valde, kādi bija tās darbības pamatvirzieni 20. gs. 20. – 40. gados. Ar uzņēmumu un stāstījuma palīdzību būs iespēja ielūkoties ekspedīciju sagatavošanas un norises gaitā, kā arī iepazīties ar nominācijā iekļauto fotonegatīvu tēmu loku. Lūkojoties fotogrāfijās,izzināsim lauku un mājas darbu procesus, izsekosim bērnu un pieaugušo gaitām lauku sētās, paviesosimies dažādu amatnieku mājās un darbnīcās. Caur fotonegatīvos uzņemtajām ikdienas un svētku ainām, iepazīsimies ar dažādos Latvijas reģionos dzīvojošo ļaužu ieražām un tradīcijām.

 

Vairāk informācijas par nomināciju:
Latvijas Nacionālā vēstures muzejs 
Vēstures departamenta galvenās krājuma glabātāja
Gunita Baumane
E-pasts: gunita.baumane@lnvm.lv
Tālrunis: + 371 67221357

 

Vairāk informācijas par pasākumu:

Rīgas Centrālā bibliotēka
Pieaugušo literatūras nodaļas galvenā bibliotekāre
Santa Rukmane
E-pasts: Santa.Rukmane@rcb.lv
Tālrunis: +371 67037125