Stāstu bibliotēku tikšanās

Atskatoties uz 2011 gadu:

Pagājušais gads UNESCO LNK iniciatīvas "Stāstu bibliotēkas" ietvaros bijis īpaši veiksmīgs un aktivitātēm pilns. Tikai pirmajos sešos mēnešos kopumā ir sarīkoti 84 stāstu pasākumi, kuru tēmas ar katru reizi kļūst aizvien interesantākas un iedvesmojošākas. Pasākumi ietvēra gan tematus par konkrētām lietām ("Ko stāsta šujot lelles", "Sniegavīru stāsti", "Manas cepures piedzīvojumi", "Bibliomobilis pietur katrā grupiņā", "Vecmāmiņas adīto rotaļlietu stāsti") un personiskām izjūtām ("Sveikt katru dienu nesot mīlestību sirdī", "Mazie sarkšanas stāsti", "Mīla manā un citu dzīvē"), gan apkārtējās dabas un cilvēku apzināšanu ("Mūsu dižākie koki",  "Pļavā aiz bibliotēkas loga", "Barikāžu stāsti", "Vecmāmiņu stāsti", "Tikšanās ar viduslaiku ieroču gatavotāju"), kā arī tika organizēta spēles, konkursi un dažādi priekšnesumi, ("Spēle: Kuldīgas vēstures elpa", "Lasīšana prieka spēle", "Labo vārdu daudzcīņa: mazo džentelmeņu sarunas", "Dzejas kafejnīca"). Dažviet arī pasākumi notika svešvalodā ("Deutscher Stammtisch").

Gada pirmajā pusē UNESCO LNK iniciatīvas "Stāstu bibliotēkas" dalībbibliotēkas tikās skaistajā, bet tobrīd vēl ne tik vasarīgajā Jūrmalas pilsētas daļā Dubultos. Dubultu bērnu bibliotēkā, mūs draiski un viesmīlīgi sagaidīja bibliotēkas vadītāja Inguna Radziņa ar neskaitāmiem pašas darinātiem leļļu draugiem. Seminārā ne tikai izpratām stāstīšanas palīglīdzekļu darināšanas pamatus un kopā ar tīkla ekspertiem Māru Mellēnu un Gunti Pakalnu izrunājām pirmās tīkla vasaras skolas konceptu, bet arī ilgāk kā uz pāris stundām pirmo reizi pašas runājām kameras priekšā, lai apgūtu sajūtas (bieži vien izpaužas kā mulsums un saspringtums), kādas rodas, ja pret tevi ir pagriezts objektīvs. To veikli iedokumentēja LU LFMI Latviešu folkloras krātuves vadošais pētnieks un „Stāstu bibliotēku” eksperts Guntis Pakalns.

2010. gada nogalē tika aizsākta ideja par starptautiskas pieredzes apmaiņu, ielūdzot uz semināru mūsu kaimiņu valsts stāstnieci Piret Päär no Igaunijas. Turpinot ideju par zināšanu apguvi ārpus valsts robežām, 2011. gada martā jaunas pieredzes iegūšanā un redzesloka paplašināšanā un Poliju devās Pārventas bibliotēkas direktore Igeta Gredzena, lai piedalītos mūžizglītības programmas GRUNDTVIG darbnīcā " Making the change happen – community development workshop". Tā rezultātā tika gūta jauna un līdz šim nedzirdēta projekta ideja- dzīvā bibliotēka-, kas atgriežoties Latvijā tika attīstīta un tiks realizēta jau 2012. gada 19. maijā Pārventas bibliotēkā.

Īpaši gribētos izcelt 2011.gada augusta nogali Pilsrundālē. Vai atceraties? Tā bija pirmā reize, kad "Stāstu bibliotēku" tīkls pavadīja kopā vairāk kā vien pāris stundas.  Ārpus ierastās vides, darba pienākumiem un grāmatu plauktiem tikās 17 Latvijas bibliotēku darbinieces, eksperti (tradicionālās kultūras biedrības “Aprika” vadītāja Māra Mellēna, Latvijas Universitātes Literatūras, folkloras un mākslas institūta (LU LFMI) Latviešu folkloras krātuves vadošais pētnieks Guntis Pakalns) un pedagogs, vairāku mācību grāmatu autors, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris Andris Tomašūns. Trīs dienu laikā paguvām gan atpūsties, gan veidot ciešākas savstarpējās attiecības, iemācīties jaunas nianses darbā ar stāstiem, pilnveidot savas stāstnieku prasmes, apgūt aktiermeistarības pamatus, izmēģināt roku leļļu darināšanā un iepazīt skaisto Pilsrundāles apkārtni. Vasaras skolas laikā tika izstrādāts arī pirmā Zemgales Stāstnieku festivāla koncepts 2012. gada oktobrim.

UNESCO LNK iniciatīvas "Stāstu bibliotēkas" dalībbibliotēkas ir aktīvi arī darbojušās UNESCO jautājumu ietvaros. Atzīmējot Starptautisko ķīmijas gadu, daudzas bibliotēkas pievērsa jauniešu uzmanību šai zinātnei, uzsverot tā svarīgumu un interesantumu. Par godu Starptautiskajai Dzimtās valodas dienai 21. februārī bibliotēkās organizēja pasākumus "Šūpuļdziesma dzimtajā valodā". Savukārt aprīlī aizsāktajā  ceļojošās izstādes „UNESCO programma „Pasaules atmiņa”” ceļojumā piedalījās 15 bibliotēkās. Par godu 20. gadadienai kopš Latvijas pievienošanās UNESCO, arī deviņas bibliotēkas iesaistījās akcijā "UNESCO pieskārieni Latvijai", kuras ietvaros bibliotēku apmeklētājiem tika sniegtas prezentācijas un organizētas izstādes par UNESCO un UNESCO LNK darbību Latvijā. Izmantojot mūsdienu jaunākās tehnoloģijas, tika arī veiktas trīs Skype videokonferences ar UNESCO LNK ģenerālsekretāri Dagniju Baltiņu, kuru laikā bērni varēja uzdot jebkādus, viņiem interesējošus jautājumus par UNESCO un ģenerālsekretāres darbu. Svinību ietvaros vairākas bibliotēkas arī piedalījās UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas svinīgajā pieņemšanā 2011. gada 8.decembrī Latvijas Mākslas muzejā.

Gada izskaņā RCB Bišumuižas filiālbibliotēkā viesojās UNESCO Gruzijas Nacionālās komisijas ģenerālsekretāre Ketevana Kandelaki. Vizītes mērķis bija iepazīties ar UNESCO LNK iniciatīvu „Stāstu bibliotēkas” un tās norisi bibliotēkās un Bišumuižas filiālbibliotēka tika sniegta kā labās prakses piemērs, ko ārzemju viešņa novērtēja ļoti atzinīgi.

 

2012. gada vīzija:

Vīziju par 2012. gadu gribētos sākt ar Plūdoņa vārdiem"Es kāpt gribu kalnā visaugstākā, ne spēka man pietrūks, ne bail man no kā"
Šogad tiešām ceru, ka visi draudzīgi sadevušies rokās kāpsim uz augšu gan sevis pilnveidošanā (pārkāpjot dažādiem apzinātiem un neapzinātiem šķēšļiem un savai nedrošībai), gan tīkla attīstīšanā (ne tikai tīkla mērogā, bet arī starptautiski). Šobrīd ir iezīmētas nozīmīgākās plānotās 2012. gada aktivitātes ar lielu cerību, ka šis saraksts laika gaitā stipri augs un papildināsies :)

  • Akcija "Pasaule t@vā bibliotēkā – UNESCO Pasaules mantojuma izzināšana". Akcijā plānots iesaistīt visas stāstu bibliotēkas, un 2012.gada pirmajā pusē tās tiek aktīvi aicinātas līdzdalībai akcijā. 2012.gada 21.maijā (ko UNESCO atzinusi par starptautisko dienu „Kultūras daudzveidība dialogam un attīstībai”), plānots akcijas noslēguma pasākums/akcijas gala rezultāta - izstādes - atklāšana;
  • "Dzīvā bibliotēka" Pārventā -  2012. gada 19. maijā (Pārventas svētku ietvaros), ar Ventspils pašvaldības atbalstu.
  • UNESCO Svinamās dienas
  • Vasaras skola (Vēl tiks precizēts)
  • Mūžizglītības programmas GRUNTVIG mācību partnerības 2012 - 2013 gadam "GRAND TREASURES".
  • Zemgales stāstnieku festivāls septembra nogalē Pilsrundālē (ar GRUNDTVIG ārvalstu partneru piedalīšanos)

UNESCO Latvijas Nacionālā komisija aicina informēt tīkla koordinatori par plānotajām aktivitātēm jūsu bibliotēkās sūtot e-pastu uz adresi [email protected].