Festivāls „Stāsti krēslā” Valmierā 2015

No šī gada 9. – 11. oktobrim Valmierā norisināsies pirmais Vidzemes stāstnieku festivāls „Stāsti krēslā”, kurā pulcēsies stāstnieki no visas Latvijas, kā arī vietējie valmierieši, interesenti un stātniecības kustības atbalstītāji. Festivālā interesenti aicināti iesaistīties dažādos pasākumos, kuros varēs klausīties vai stāstīt stāstus, kā arī mācīties stāstu stāstīšanas prasmes.

Festivāla mērķis ir veicināt stāstniecības tradīciju kā nozīmīgas nemateriālā kultūras mantojuma daļas saglabāšanu, attīstīšanu un tālāknodošanu nākamajām paaudzēm Latvijā, īpaši pievēršoties Vidzemes reģionam. Šogad festivāla laikā tiks apzināts, izpētīts, tālāk nodots un popularizēts Vidzemes nemateriālais kultūras mantojums, kā arī iepazīti citu Latvijas reģionu stāstnieki un viņu tradīcijas, tostarp tautas mutvārdu daiļrade dažādos Latvijas dialektos.

Festivāla programma pieejama šeit.

Festivāla uzdevumi:

- Jauna Vidzemes kultūras notikuma – Vidzemes stāstnieku festivāls – radīšana, lai saglabātu un attīstītu Vidzemei raksturīgās vērtības, tradīcijas un kultūrvidi, kā arī iepazīstinātu vidzemniekus ar citu reģionu vērtībām un stāstniecības tradīcijām.

- Vidzemes stāstīšanas tradīciju atjaunošana, uzturēšana un attīstīšana, regulāri un aktīvi līdzdar­bojoties Vidzemes mutvārdu kultūras apzināšanā, izpētē, tālāknodošanā un popularizēšanā.

- Sadarbība dažādu kultūras nozaru starpā, kā arī vidzemnieku iesaistīšana un līdzdalība festivāla aktivitātēs.

- Festivāla aktivitāšu dokumentēšana, apkopošana (CD, DVD) un izplatīšana.

Festivāla laikā tiek apzināts, izpētīts, tālāk nodots un popularizēts Vidzemes nemateriālais kultūras mantojums, kā arī iepazīti citu Latvijas reģionu stāstnieki un viņu tradīcijas. Festivālā tiek iepazīts Latvijas nemateriālais kultūras mantojums un tautas mutvārdu daiļrade dažādos Latvijas dialektos. Tāpat tiek radīts jauns kultūras produkts vidzemniekiem – stāstnieku festivāls, kas papildinās jau esošo kultūras piedāvājumu. Lai pilnveidotu stāstnieku prasmes un zināšanas, notiek stāstnieku meistarklases. Projekta īstenošanā iesaistīti gan UNESCO LNK tīkla „Stāstu bibliotēkas” dalībnieki visā Latvijā (arī Valmieras bibliotēka), Valmieras muzejs, Vidzemes stāstnieku skolas dalībnieki, Vidzemes folkloras kopas, aktivitāšu īstenošanā līdzdarboties tiek aicināti bērni un viņu vecāki, skolotāji, Valmieras iedzīvotāji un vidzemnieki, kas apmeklēs pasākumus. Iegūtās zināšanas par stāstīšanas metodēm meistarklašu dalībnieki varēs izmatot savās turpmākajās stāstniecības aktivitātēs, kā arī ikdienas darbā kultūras nozarēs un sociālajā saskarsmē.

Tā kā stāstniecība ir ne tikai nozīmīga nemateriālā kultūras mantojuma daļa, bet arī būtisks zināšanu sabiedrības attīstību veicinošs elements, caur ko tiek gūtas zināšanas un attīstītas sociālās prasmes, sekmējot gan atsevišķu cilvēku, gan visas sabiedrības attīstību, 2015. gadā festivālam tika piešķirta UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas patronāža

Vidzeme un stāstniecības kustība

Latvijā stāstniecības kustībai ir nedaudz vairāk nekā 10 gadus senas tradīcijas, taču stāstniecība vairāk ir attīstīta citos Latvijas reģionos – Kurzemē, Zemgalē un Latgalē. Vidzemē līdz šim stāstniecības jomā nav norisinājušies lielāki regulāri pasākumi, ir bijušas tikai atsevišķas iniciatīvas, piemēram, Stāstnieku vasaras skola Limbažos 2013. gadā.

Vietējās kopienas saliedēšanas un attīstības jomā lielu darbu ar labiem panākumiem veic Valmieras bibliotēka, kas vāc un apkopo valmieriešu vietu stāstus un tos popularizē bibliotēkas pasākumus. Valmieras bibliotēka ir arī viena no UNESCO LNK tīkla „Stāstu bibliotēkas” dalībniecēm. Savukārt biedrība „Haritas” 2014. gadā realizēja projektu „Stāstnieku skola Vidzemē”, kurā 18 dažādu nozaru cilvēki pilnveidoja savu stāstītprasmi, lai radītu priekšnosacījumus Stāstnieku festivālam Vidzemē. Biedrība „Haritas” iesaistās arī UNESCO LNK tīkla „Stāstu bibliotēkas” stāstniekiem rīkotajās aktivitātēs, tai skaitā – stāstniecības pasākumu popularizēšanas un publicitātes jomā. Biedrībai ir pieredze starptautisku stāstniecības projektu realizēšanā, šogad maijā biedrība realizēja starptautisku digitālās stāstniecības prasmju apmācību projektu jauniešiem un jaunatnes darbiniekiem no 6 dažādām valstīm. 16. jūlijā un 17. jūlijā Vidzemes stāstnieki piedalījās pasākumos Starptautiskā folkloras festivāla „Baltica 2015” ietvaros.

Praktiskā informācija dalībniekiem

Dalības pieteikšana

Ikvienu interesentu, kā arī dalībniekus, kas piedalās programmas veidošanā, lūdzam līdz 6.oktobrim pieteikt savu dalību, atzīmējoties šeit: http://doodle.com/poll/uik4c8hfxmwemaz5wqxgzqwy/admin#table.

Nokļūšana uz festivālu

Dalībniekus, kuri plāno doties uz Valmieru ar sabiedrisko autobusu, lūdzam iepazīties ar autobusu kustības grafiku www.1188.lv. Dodoties uz pasākumu ar automašīnu, to būs iespēja novietot stāvlaukumā pie Valmieras bibliotēkas Cēsu ielā 4, Valmierā vai pie viesu nama "Lucas muiža", Lucas 2, Valmierā.

Naktsmītnes

Dalībniekiem, kas festivālā piedalīsies kā stāstnieki, naktsmītnes tiks nodrošinātas „Lucas muižā” (viesu nams, Lucas iela 2, Valmiera), vērotājiem un pārējiem dalībniekiem būs iespēja pārnakšņot Burtnieku novada Valmieras pagasta kultūras nama zāle (bez maksas), līdzi ņemot savu guļammaisu un matracīti.

Ēdināšana

Dalībniekiem, kas nakšņo viesu namā „Lucas muiža”, tiek nodrošinātas brokastis, kā arī pusdienas un vakariņas dažādās Valmieras vietās, kas norādītas programmā. Pusdienas un vakariņas tiek nodrošinātas tikai festivāla dalībniekiem.

Ekskursija

Pasākuma ietvaros ir iespēja pieteikties organizētai ekskursijai (1,00 EUR vienam cilvēkam) un izmēģināt Gaujas tramvaju (2,00 EUR vienam cilvēkam). Lūgums informēt iepriekš par vēlmi piedalīties šajās aktivitātēs.

 

Iepriekš vienojoties ar festivāla organizatoriem, transporta (degvielas čeks, autobusa biļetes), naktsmītņu un ēdināšanas izdevumi tiks atmaksāti tikai tiem stāstniekiem, kas piedalās festivāla programmas nodrošināšanā, publiski uzstājoties. 

 

Vairāk informācijas:
Solveiga Boicova
Vidzemes kultūras un mākslas biedrības „Haritas” vadītāja
Tālrunis: +371 28395899
E-pasts: [email protected]